Bu gadget'ta bir hata oluştu

Bu Blogda Ara

16 Haziran 2010 Çarşamba

Kızlar? Ne? Hala bir formspring hesabınız yok mu?

İlk kez duyanlar için formspring'in ne olduğu konusunda kısa bir açıklama yapmalıyım sanırım.

www.formspring.me bir nevi bir sosyal ağ sitesi.

Ancak alışılagelmişin çok dışında bir formata sahip.

Normal format nedir, fotoğraf yüklenir, iletişim bilgileriniz girilir, hobileriniz, zevkleriniz ve bir çok ıvır zıvır konuda bilgi verirsiniz.

Tanıdıklarınızı arkadaş olarak ekler, ilginizi çeken fotoğraf, durum, hadiseler hakkında yorum yapar, zaman zaman olay yaratıp tartışma platformunu oluşturmak için tüm bu malzemeleri kullanabilirsiniz. Sonrasında ver yansın klavye delikanlıları, Ramiz Dayılar, Polat Alemdarlar...


Bilindiği üzere sanırım dünya üzerinde şu an en yaygın sosyal ağ sitelerinden biri www.facebook.com ve www.twitter.com, formspring yetkilileri ise twitterin yerleşim ve düzeninden kopya çekmışler.Şimdi twitter'ın formatı ne ki ben bilmiyorum diyenler varsa onları dışarı alayım, kalanların da twitter'ı bildiğini varsayarak devam ediyorum.Arkadaşım ben facebook'u da bilmiyorum diyen varsa, onlar bir zahmet bulundukları yerdeki odanın camını açıp kendilerini aşağı bıraksınlar.İç ses: Şimdi bunu okurken zemin katta, bahçede ya da otobüste ve benzeri bir yerdeyse, muhtemelen yukarıda dediğimi uygulayıp sonra da dalga geçer benle.

hehehhhohohöö...böyle yüzü koyun bıraktım kendimi gördün mü hiç bir şey olmadı...Ne kadar saptı konu ya, toparlayalım bir. Şimdi efendim formspring sizi özel bir profil açmanızı sağlıyor, ardından fon tasarımını efendime söyleyeyim msn'deki gibi küçük bir profil resmi yükleyebilirsiniz.


Nereli olduğunuzu da yazma konusunda ısrarcıyım ben, aksi halde profilinizi açar açmaz a/s/l tarzında bir soru gelmesi an meselesi olacaktır.

Tabi bundan kastım şudur:

-kaç yaşındasın?
-(cinsiyetini sormaz herhalde, oha)
-nerelisin?
-nerde okuyorsun?
-hangi okuldasın...

Böyle uzar gider bu sorular. Profilinizi açan her insancık da, pek titiz değilse önceden cevapladığınız soruları önemsemeyecek ve bekli de daha önce cevapladığınız sorular tekrar tekrar gelecek. Deneyim konuşuyor...


Formspring bize profilimizi ziyaret eden tüm internet kullanıcıların soru sormasına olanak sağlıyor. İster anonim olarak, isterseniz kimliğinizi ifşa ederek.

"Aman tanrım! Ne kadar büyük bir özgürlük ama böyle olursa ne kadar çok edepsiz sorular gelir." demeyin. Çünkü formspring onu da düşünmüş.

Şayet öyle bir durumla karşı karşıya kaldığınız anda, vatandaş kimlik bilgilerini göndererek soru sorulmuşsa zaten hemen formspring yetkililerine şikayette bulunabilirsiniz.

Ha diyelim ki arkadaş anonim olarak sormuş, formspring bunu da düşünmüş. Şimdi temel format zaten anonim soru sorma üzerine olduğu için aslında burada ilgili soruyu soran arkadaşa bir yaptırımı söz konusu değil. Ancak kurbanı koruma adına da şöyle bir uygulama yapmış:

Size hangi soru sorulursa sorulsun, ister anonim olarak ister kimlik bilgisi açık olarak, siz istemediğiniz hiçbir soruya cevap vermek zorunda değilsiniz.

Ayrıca profilinizde buna dair hiç bir ibare görülmemektedir. Örnek veriyorum, Polat Alemdar 28 soruya cevap vermedi ya da Polat Alemdar'ın cevaplanmak üzere 12 bekleyen sorusu var diye herhangi bir ibare yer almıyor profilinizde.

Üstelik sadece cevapladığınız sorular profilinizde yayınlanmakta. Yani hangi sorunun görünmesini ya da yayınlanmasını istiyorsanız veya bunu cevaplayabilirim dediğiniz sorular profilinizde yayınlanmakta.

Şimdi başlıkta neden kızlar diye hitap etmiş olabileceğimi düşünen zekiler olmuş olabilir. O arkadaşları da hemen aydınlatayım, evet bu yazı bayanlara yöneliktir. Nedeni ise şudur: Genel itibarı ile ikili ilişkilerde olsun, yeni tanışmalar, aşk arifeleri, genel sohbet ortamında her zaman daha çok merak edilen kısım bayanların kendisiyle ilgili olan kısımdır. Herhangi bir flört durumu da söz konusu ise, karşılıklı ufak tefek ataklar olsa da temelde büyük adımlar hep erkekler tarafından beklenir.


"İyi güzel de şimdi bu formspring hesabımızın bu konuyla alakası ne?" diyen yoktur sanırım. Kendi kimliğini ifşa etmeden sorulan sorulara cevap alabilen bir erkeklerin siz bayanlara katkısı ne olabilir. Şimdi bunları yazacağım: • Sizinle ilgili hiç bir soru işareti kalmayacak kafasında, bundan dolayı gerçekten ne isteyip ne istemediğini uzun süreler harcamadan öğrenecek, şayet kendinden eminse hemencecik harekete geçip somut adımlar atacaktır.

 • Nelerden hoşlanabileceğinizi, nasıl biri olduğunuz konusunda kati bilgiler elde ederek yanınızda nasıl davranması gerektiği konusunda kendisine çeki düzen verecek.

  Örnek olarak, falanca hadise oldu tepkin ne olur ya da nasıl davranırsın, tarzında bir cümle ile mental olarak nasıl olduğunuzu keşfeder.

 • En basit örneği ile yeni tanışılmış ise, yağız delikanlımız da elektrik almış ancak sizin gönül ilişkiniz hakkında bir fikir sahibi değil. Tabi "kalede de kaleci var diye şut çekmeyecek miyiz, armut'un da sapı var ama koparıp yiyoruz" tarzında bir düşünceye hakim değilse, gönül ilişkiniz olup olmadığı konusu onu çok ilgilendirecektir. Bu şekilde bir soruya cevap verdiğinizde, yağız delikanlı ya sizden uzaklaşarak hislerini içine gömüp belki bekleyecek, belki de size arkadaşça yaklaşması gerektiği kanaatine varacak.

  Sevgiliniz varken de bu tarz bir ilgiyle karşı karşıya kalma fantezileriniz varsa bilemem...

 • Şimdi yazacağım maddeye ise %100 garanti veriyorum.

  Hayatınızda daha önce hiç olmadığı kadar büyük bir ego tatmini ile karşılaşacaksınız. Dünyanın en güzel kızı olacaksınız, dünyanın en cici kızı olacaksınız, en eğlenceli, en cici, en hoşsohbet, en en, enlerin eni olacaksınız.

  Bugüne kadar işitmediğiniz iltifatlar alacak, adeta affedersiniz kıçınız tavan değil gökyüzü yapacak.

Genel itibarıyla ilk üç madde sizi ne kadar etkiledi bilemiyorum da, ben sadece dördüncü maddeyi önemseyerek gerçekten hakkımda ne söylendiği, ne düşünüldüğünü öğrenme fırsatını değerlendirmek isterdim.

Bu kadar yazıyı okuyup da hala:

-oha çok güzel yazmış çocuk
+bence de, açsak mı ya bir formspring?
-o ne ki?
+(fatal error!?)

diyorsan, git bir zahmet öl arkadaşım.Not: Buyrun size örnek profil. Bakınız gençler nasıl asılmış.

http://www.formspring.me/balim

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sayın Seyirciler !