Bu gadget'ta bir hata oluştu

Bu Blogda Ara

14 Ağustos 2010 Cumartesi

ÖSYM açtı ağzını yumdu gözünü !

ÖSYM'nin sonuçları açıklamasından sonra birçok tepkiye neden olması her zamanki gibi kurumu şaşırtmadı.


Tepkilerin dozundan çıkması Prof. Dr. Ünal Yarımağan'ı çileden çıkardı. Hemen basın toplantısı düzenleyen Yarımağan, zehir zemberek sözleriyle velileri ve üniversite adaylarını daha da sinirlendirdi.


Peki Yarımağan neler söyledi? 

Tavırlarından oldukça sinirli olduğu gözlenen Yarımağan vakit kaybetmeden basın toplantısına başladı.Yarımağan: "Sonuçlar açıklanır açıklanmaz üniversite adayların hedeflediği bölümlere yerleşememesi ÖSYM'ye mal edilmeye çalışılıyor. Hele ki annesi babası mevki sahibi adayların, velilerinin bu örgütsel gücünden faydalanarak bir takım rant elde etmeye çalışması olayın ne kadar çirkin olduğunu hepimizin gözleri önüne sermekte."


Açıklamasından sonra basın mensupların sorularını yanıtlayan Yarımağan, adeta ateş püskürdü.
Muhabir: "Efendim kılavuzun yanlış basılmasından dolayı bu kadar öğrencinin mağdur olduğu iddiaları mevcut, görüşünüzü alabilir miyiz?"


Yarımağan: "Kılavuzu doğru basıyoruz da noluyor? Evet, noluyor? Sanki hepiniz tıbbı kazanıyorsunuz."

Muhabir 2: "Kontenjan sayıları hakkında bilgi verebilir misiniz, neden bu kadar açık var lisans programlarında?"

Yarımağan: "Affedersin ama herkes bol kepçeden okulları yazarsa tercih formuna olacağı bu, evet bende Oxford mezunu olmak isterdim ama elden ne gelir puanım sadece Harvard'a yetmişti. Adaylar da gerekli özeni göstermemiş demek ki, adam gibi çalışsaydınız da tam puan alsaydınız. Hani nerde? Bir buçuk milyon insan giriyor bu sınava, yapa yapa 1 kişi tam puan yapıyor, ya da yapamıyor.

Birinci olan arkadaşı da gördük gerçi, doktor maaşı + araba + ev teklif etmiş bir özel üniversite kabul etmemiş. Gitmiş Boğaziçi yazmış gerzek. Ulan sen Hazreti Boğaziçiden mezun olsan onları alman en az 5 sene salata."Bir başka muhabir: "Ek tercih dönemi için bir değişiklik ya da bilinmesi gereken yeni husus mevcut mu?"

Yarımağan: "Ek tercihler, evet. Hayalindeki tüm bölümleri yazdıktan sonra yerleşemeyip, bir sene daha çalışmaya götü olmayan arkadaşların tercih ettiği yolu diyorsunuz siz. Açıkçası çok ezikçe geliyor bana, ders başlamış herkes kaynaşmış, tanışmış, gerekli kişilerle sevgili bile olunmuş, bir ay geçmiş, o kadar hadisenin üzerine okula ufak yeni bir kitle geliyor. Sonradan ortam yapma çabaları çoğunlukla karşılıksız kalır ve lisans hayatları boyunca dış kapının dış mandalı olurlar. Boşuna heveslenmesinler bence, o döneme kadar atı alan üsküdarda biniyor zaten."

Bayağı güzel olan muhabir: "Yetenek sınavlarının zorluğu ve kontenjanın sıkıntılı olması ayrıca büyük ölçüde torpilin geçerli olduğu şikayetleri alıyoruz, bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?"

Yarımağan: "Ne tesadüftür ki bize de geliyor aynı şikayetler (gülerek). Arkadaşım burası Türkiye, dayın varsa yürüyorsun işte. 20 yaşına gelip sınava girip bunu hala bilmeyen insan varsa bir zahmet yurt dışında tahsiline devam etsin. Bakın komşu Bulgaristan, mis gibi memleket. Gidin orda okuyun, her bölümün denkliği falan yok ama olsun idare eder. Yok ben illa memleketimde kalacağım diyorsan da bak Acun Yetenek Sizsiniz diye program yapıyor. Hem birinciye para veriyor, bizde birinci de olsanız ilgili jüri üyelerine parayı indirmeniz gerekiyor zaten.""Üzülmeyin, seneye tekrar sınav yapacağız o zaman da girebilirsiniz." sözleri ile basın toplantısını sonlandıran Yarımağan oldukça relax görünümü ile kafada "tabi senin tuzun kuru aq" sözünü hatırlattı bireylere.

Adeta zihin okuyan Yarımağan ise sanki düşüncemizi duymuş gibi son anda dönüp "Ders çalışın ders. Bütün sene kaçak et keseyim, hede'yi hödö'yle aldatayım, bakalım kaç çoçuk aynı anda idare edebiliyorum gibi yeteneklerinizle lisans programlarına yerleşmeyi ummayın." diyerek salonu terk etti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sayın Seyirciler !